CORONA OF THE HIMALAYAS

 

Do you know the Everesting challenge, when you climb the height of Everest on a chosen hill? You repeatedly ride up and down until you climb the height of Mt. Everest. Do you think it would be possible to "climb" the whole crown of the Himalayas in this way in six weeks?

120.000+ m     /     3.000+ km     /     42 dní ?

ABOUT

CORONA OF THE HIMALAYAS

Našim cílem je na každém z vybraných 14 alpských stoupáních nastoupat výšku Mt. Everestu. Pojedem v rytmu den jízda, po té dva dny regenerace, přesun a chystání na další výjezd. Celá akce tak zabere 6 týdnů (14 x 1 den výjezd + 14 x 2 dny regenerace/přesun). 14 x 3 = 42 dní. Začínáme 19. dubna.

WHY CORONA?

Climber who climbs all fourteen 8.000meter peaks earns the Crown of the Himalayas. We want to get an imaginary crown by climbing the same meters. Without the pandemic, this project would not have happened, that's why we called it the Corona of the Himalayas.

WE SUPPORT

We got in touch with the Dobrý Anděl (Good Angel) Foundation and during our challenge we will raise funds for children who have had a harder time in life. We will also ride with the EPP app and send points for a good cause. How many points will we score? 

WHICH CLIMBS WILL WE DO?

To jste mohli sami ovlivnit. Vybrali jsme 38 slavných alpských stoupáních, o kterých jsme vás nechali hlasovat na našich sociálních sítích. V konečném výběru jsme to zohlednili a sestavili následující itinerář. 

WHAT ELSE WILL WE DO?

In addition to the climbs themselves, which is hard on its own, we will do research during on human metabolism under such a load. And we will also try to record and photograph the whole event and share these outputs with you.

WHERE YOU CAN FIND US?

Absolutely everywhere. You will be able to track us online using GPS tracking. We will publish all information on our social networks. We will publish summaries here on this website. We will include videos, images, online streams and more.

HOW IT ALL STARTED?

In the autumn of 2020, we completed 2x Everesting on Dlouhé Stráně. We liked it and the idea of getting Crown of the Himalayas in this way born. Utter nonsesne. But it was such good nonsense that there was no way back. 

Máme hotovo! 🙂 Zdolali jsme:

m to climb

kilometres

Energy in KJ

hours of riding

Náš cíl je

jako:

 • 800 x vyjet řevničák
 • 400 x vyjet na Dlouhé Stráně
 • Vyjít 1.200.000 schodů
 • 30 x projet D1
 • 266 x trasa metra C
 • 17.340 x oběhnout fotbalové hřiště
 • 200 porcí edgara
 • 550 μs of operation of Dlouhé Stráně power plant
 • Uvařit 856l vody
 • 5 Tour de France
 • 24,5 dne
 • 73,5 pracovní směny
DĚTI KORONY HIMÁLAJE

DĚTI KORONY HIMÁLAJE

Jeden z nejdojemnějších dní projektu Korona Himálaje je za námi. Po třech měsících jsme se setkali s dětmi z naší sbírky. Až na Dominika, který měl...

V radiožurnálu s Lucií Výbornou

V radiožurnálu s Lucií Výbornou

O kopcích, o sněhu a o sbírce. O tom jsme si povídali s Luckou Výbornou ve středečním vysílání. Zatímco my se na každém ze 14 alpských vrcholcích...

Report z poloviny – video

Report z poloviny – video

Jakých bylo Prvních 7 Everestingů? Na cestě jsme už přes měsíc, trochu jsme si zavzpomínali a shrnuli, i s obrazem, jaká vlastně ta první sedma...

Je vybráno přes 50.000 Kč! Děkujeme!

Je vybráno přes 50.000 Kč! Děkujeme!

  Náš "Himálajing" provází DOBROČINNÁ SBÍRKA pro pět dětí. A vy, naši skvělý dárci, se tak stáváte součástí nejen našeho stoupání, ale i boje o...

FACEBOOK

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
This message is only visible to admins.
Problem displaying Facebook posts.
Error: Error validating access token: The session has been invalidated because the user changed their password or Facebook has changed the session for security reasons.
Type: OAuthException
Subcode: 460
Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Zpátky cyklistkou. Roztáčím nohy a je to zase skvělý!!! 🙂 Poslední etapa života byl pěkný mazec, proto jsem nepsala. Byla náročná v úplně jiném smyslu, než jsem zvyklá.

Únava po loňské sezóně mi dala zabrat. Pracovní nasazení mě pomlelo a rýmičky se hrnuly. Chraplala jsem z přetížení i od Pavla, který mi úspěšně předal co mohl. Preventivní vytrhnutí všech osmiček jednou skončilo zánětem. Jeden velký strach o Pavla, když vázl na horách. Bylo toho na jednu Peggy moc. Konec tomu. Zase roztáčím nohy a finálně říkám: “Můžeme to rozjet!”. A že to bude skvělý jako loni? Tak určitě!

Foto: Nový Zéland 2023
... DalšíMéně

Komentovat na Facebooku

Přesně vím o čem mluvíš! Mám to stejné.

Držím palce!!!

Velké oceněni a zároveň závazek. Díky moje Město. Jedeme dál. 🥳
@Šumperk
... DalšíMéně

Velké oceněni a zároveň závazek. Díky moje Město. Jedeme dál. 🥳@ŠumperkImage attachment

Komentovat na Facebooku

Fandíme Vám - Vaše město <3

Hodně zdraví a elánu přeje Míla a Miloš

Gratuluji 🌼🍀🌼🍀🌼🍀🌼🍀🌼🍀

Když mi přišla do schránky zpráva, že mi byla udělena cena města Šumperka, ihned jsem se rozbrečela. Zajisté jde o jedno z největších ocenění, kterého se mi mohlo dostat. Že si mě v Šumperku po třech letech všimnou, vezmou mě za vlastní a ocení moje výkony ve sportu, který není olympijský... To je obrovská čest. Mě i bikepackingu❤️

Brečela jsem ten večer ale i z dalších silných emocí.

Před chvílí jsme s Pavlem otevřeli dveře bytu. Vrátili jsme se z Rakouska, z nemocnice v Lienzu. Vidím jak stojí vedle mě, uvědomují si jaké štěstí mám, že se nenaplnily nejčernější scénáře posledních dní. Je v pořádku doma. On i jeho lezecký parťák.

Víc než kdy jindy si uvědomuji, jak nečekaně blízko mohlo otevření této obálky nebýt šťastným, ale jedním z nejsmutnější momentů.

Vědomí, že můžu tuhle obálku otevřít s ním stojícím po mém boku mě naplňuje štěstím. Z představy, že by tomu tak být nemuselo, se mi tají dech. Kdo jiný by na mě měl být pyšný? Přítel a rodina, kteří mi pomáhají vítězit.

Velká ocenění svého života chce každý oslavit s těmi nejbližšími.
Brečím a děkuji. 🥰❤Městu Město Šumperk, Trenérovi, rodině, partnerům a zkrátka všem Vám, co mi fandíte. Do minulé sezóny jsem dala všechno 🙂


@isoma_sro
Mojekolo.cz
Rock Point
Město Šumperk
@tilak_cz
Olomoucký kraj
Bikebrothers Import
APIDURA
ANV Knives
Pavel Ondrášek
SpirAlps
dr.bujon
GRIZLY.cz
Garmin CZ
Cyklo Kohoutek
edgar. power.
Sens Foods
SIR JOSEPH s.r.o.
... DalšíMéně

Komentovat na Facebooku

Gratulujem. Pegy, stretli sme sa len raz, na štarte 1000 mil v roku 2013. To Ti bolo 18. Prvý deň sme šľapali spolu desiatky kilometrov. A pri výstupe do Herľanského sedla na východnom Slovensku v obci Banské si zrazu o polnoci povedala čau a odbočila si na hřbitov si ľahnúť. Odvtedy som Ťa nevidel, odvtedy Ti fandím. A veľmi sa mi páči ten Tvoj chlap na fotke -musí to byť dobrák od kosti. Nech ste spolu stále šťastní.

Moc Vám gratulujeme a přejeme mnoho dalších úspěchů a radostí nejen na ultra dlouhých tratích 🌟

Gratuluji !! 😍

Moc gratuluji 🍀😘

A jaky mas krasny saty. Slusi ti to obrovsky. Velke gratulace 👏👏🎉

Gratuluji 🥰

Sluší ti to!

Velka gratulace!!!

Gratuluju

View more comments

Ještě si ho rychle užít, než odletí 😁 ... DalšíMéně

Zdravím všechny závodníky #321vabank 👋. Sleduji vaše neuvěřitelné výkony už druhý den, restartuji vaše trackery když protínáte místa bez signálu a smekám kolik z vás se v takové zimě postavilo vstříc tomuto extrémního podniku. Blahopřeji vám všem bez rozdílu. Finisherum budiž odměnou, že se už ohřívají v cíli.

Na vaši počest roztáčím alespoň válce. A dále sleduji ty, kteří ještě bojují na trati.

Pokud jste stihli pořídit nějaké fotky z trati. Neváhejte je s námi sdílet s hashtagem #321vabank . My sledující, co vám fandíme od počítačů, se rádi dozvíme jaké to bylo 🤗😊👋

Nebyla vám zima? 🥶
... DalšíMéně

Další

PHOTOS

You never know what you mind find when hiking in Fiordland but you may run into one of our native friends... How beautiful does a Kea look in flight? 📷 tectonic_tammy - Luxmore Hut #LoveFiordland #FiordlandNZ #FiordlandBeyondBelief #FiordlandGreatEights

You never know what you mind find when hiking in Fiordland but you may run into one of our native friends...

How beautiful does a Kea look in flight?

📷 tectonic_tammy - Luxmore Hut

#LoveFiordland #FiordlandNZ #FiordlandBeyondBelief #FiordlandGreatEights
...

2473 38
When I first came to New Zealand I didn’t own hiking boots. I hiked everywhere in shit Nike trainers. I went home, told my dad and he frog marched me to a shop and bought me an early Christmas present. My first ever pair of hiking boots. It kick started my obsession with hiking. I would strap on my boots and head to the hills as much as possible. Five years on, I sit on a pro hiking team, hike for fun, for work and for an escape. I’ve got a good list going already for this season…-Alex Knob-McKenzie Hut-Gertrude Saddle-Nelson Lakes-Mt Fyfee -Brewster Hut-Mueller (of course) And the Milford track I don’t know if i will ever be able to put into words how packing a bag, lacing up my boots and heading in to the hills makes me feel. Maybe just take a look at my face, that tells it all.Where are you heading this season? Tell me here so I can add them to my list👇🏻

When I first came to New Zealand I didn’t own hiking boots. I hiked everywhere in shit Nike trainers. I went home, told my dad and he frog marched me to a shop and bought me an early Christmas present. My first ever pair of hiking boots.

It kick started my obsession with hiking. I would strap on my boots and head to the hills as much as possible. Five years on, I sit on a pro hiking team, hike for fun, for work and for an escape.

I’ve got a good list going already for this season…
-Alex Knob
-McKenzie Hut
-Gertrude Saddle
-Nelson Lakes
-Mt Fyfee
-Brewster Hut
-Mueller (of course)
And the Milford track

I don’t know if i will ever be able to put into words how packing a bag, lacing up my boots and heading in to the hills makes me feel. Maybe just take a look at my face, that tells it all.

Where are you heading this season? Tell me here so I can add them to my list👇🏻
...

1457 52
This morning I woke up today to being 28 years young among the mountains with the sound of Kea and light rain on the hut roof, ready for the last day on the Kepler Track. After 6 long hours of stunning Bush, track flooding, beautiful detours, amazing company and a million sand flys later we made it back to Te Anau for a cold beer 😆..this photo was from the first day after reaching Luxmore Hut which also happened to be International Mountain day! I feel so unbelievably lucky that I am able to spend days off exploring these beauties and enjoying adventures outdoors so often... Looking forward to another year of adventures 🍃⛺️🥾•••••#keplertrack #fiordlandnationalpark #fiordland #trampingnz #exploremoreoutdoors #newzealandfinds #mountaintherapy #beautifulnewzealand #liveyouradventure #nzmustdo #southislandnewzealand #shewentwild #wanderlustofnz #idhikethat #whyihike #outdoorwomen #sheadventures #hikelikeagirl #girlswhohike #hikingtrails #lifeonthetrail #choosemountains #gottalovenz #purenewzealand #bestnewzealand #lifehappensoutdoors

This morning I woke up today to being 28 years young among the mountains with the sound of Kea and light rain on the hut roof, ready for the last day on the Kepler Track. After 6 long hours of stunning Bush, track flooding, beautiful detours, amazing company and a million sand flys later we made it back to Te Anau for a cold beer 😆..this photo was from the first day after reaching Luxmore Hut which also happened to be International Mountain day! I feel so unbelievably lucky that I am able to spend days off exploring these beauties and enjoying adventures outdoors so often... Looking forward to another year of adventures 🍃⛺️🥾

#keplertrack #fiordlandnationalpark #fiordland #trampingnz #exploremoreoutdoors #newzealandfinds #mountaintherapy #beautifulnewzealand #liveyouradventure #nzmustdo #southislandnewzealand #shewentwild #wanderlustofnz #idhikethat #whyihike #outdoorwomen #sheadventures #hikelikeagirl #girlswhohike #hikingtrails #lifeonthetrail #choosemountains #gottalovenz #purenewzealand #bestnewzealand #lifehappensoutdoors
...

565 20
*みなさん、おはようございまーす。第4回フォトコンテスト『私のベストリポスト編』はただ今開催中です☆過去にご自身のPOSTされたお写真の中からこれだ!って言う勝負の写真でやまステのDMまでエントリーをお願いします!応募方法は4/20のPOSTに記載しています☆優勝者には賞金10,000円を贈呈させて頂きます♪それでは、今日のエントリーされたお写真の紹介です!—-✄———-✄———-✄—-—-✄———-エントリーナンバー021私のベストリポストamy.misato• • • • • •Kepler Track🇳🇿.kepler track20.1.2-20.1.3.走り出したくなるけどやっぱり、ゆっくり歩いて楽しみたい。#greatwalks #グレートウォーク#keplertrack #ケプラートラック#野遊び #mountain #mountains #mountaineering#hiker #hike #longtrail #ロングトレイル#rototo #hikertrashrototo#ogawand #ogawandacperience#axespuin #アヲネロショート#atelierbluebottle#hyakkeime #やまポトレ #私の山フォト #山フォトコン #yamap55 #ヤマップ #山好き #山好きな人と繋がりたい #山すたぐらむ✐☡✐☡✐☡✐☡✐☡✐☡✐☡✐☡✐☡エントリー作品はタグ付けで紹介させて頂きます!優勝賞金は10000円!皆様からのエントリーお待ちしています!登山してるお友達も、登山してないお友達も👇👇👇のコメント欄で、会話していってくれたら嬉しいです🤗✽.。.:*・゚ ✽.。.:*・゚ ✽.。.:*・゚ ✽.。.関西女子登山部☆やまびとステーション▲▲▲https://yamabito-station.comやまステ▲ヤマップアカウントhttps://yamap.com/users/413080のぞみの登山ブログhttps://ameblo.jp/yamabitostation/北欧生まれのアイウェアメーカーメシーウィークエンド🕶️messyweekendcoクーポンコードyamabito.stationで全品15%オフ返品・送料無料2年の商品保証

*
みなさん、おはようございまーす。
第4回フォトコンテスト
『私のベストリポスト編』はただ今開催中です☆
過去にご自身のPOSTされたお写真の中からこれだ!って言う勝負の写真で
やまステのDMまでエントリーをお願いします!
応募方法は4/20のPOSTに記載しています☆
優勝者には賞金10,000円を贈呈させて頂きます♪

それでは、今日のエントリーされたお写真の紹介です!

—-✄———-✄———-✄—-—-✄———-
エントリーナンバー021
私のベストリポスト
amy.misato

• • • • • •
Kepler Track

🇳🇿
.
kepler track
20.1.2-20.1.3
.
走り出したくなるけど
やっぱり、ゆっくり歩いて楽しみたい。

#greatwalks #グレートウォーク
#keplertrack #ケプラートラック
#野遊び #mountain #mountains #mountaineering
#hiker #hike #longtrail #ロングトレイル
#rototo #hikertrashrototo
#ogawand #ogawandacperience
#axespuin #アヲネロショート
#atelierbluebottle
#hyakkeime #やまポトレ #私の山フォト #山フォトコン #yamap55 #ヤマップ #山好き #山好きな人と繋がりたい #山すたぐらむ

✐☡✐☡✐☡✐☡✐☡✐☡✐☡✐☡✐☡

エントリー作品はタグ付けで紹介させて頂きます!
優勝賞金は10000円!
皆様からのエントリーお待ちしています!

登山してるお友達も、登山してないお友達も
👇👇👇のコメント欄で、会話していってくれたら嬉しいです🤗

✽.。.:*・゚ ✽.。.:*・゚ ✽.。.:*・゚ ✽.。.

関西女子登山部☆
やまびとステーション▲▲▲
https://yamabito-station.com

やまステ▲ヤマップアカウント
https://yamap.com/users/413080

のぞみの登山ブログ
https://ameblo.jp/yamabitostation/

北欧生まれのアイウェアメーカー
メシーウィークエンド🕶️
messyweekendco
クーポンコード
yamabito.stationで全品15%オフ
返品・送料無料
2年の商品保証
...

874 18
4 days - 60km - 116,000 steps.⛰🏃🏼‍♀️🥾🌿🌞The Kepler Track starts and ends from the beautiful small town Te Anau.You experience the best of Fiordland - mountains, native forest, waterfalls and glacier-carved valleys.Here is a quick take on my time on the track. 🙈

4 days - 60km - 116,000 steps.
⛰🏃🏼‍♀️🥾🌿🌞
The Kepler Track starts and ends from the beautiful small town Te Anau.
You experience the best of Fiordland - mountains, native forest, waterfalls and glacier-carved valleys.
Here is a quick take on my time on the track. 🙈
...

183 15
🆔 Hypholoma brunneum, a.k.a. Chocolate Button Mushroom🌐 Kepler Track (closed to Control Gates towards Dock Bay session), New Zealand⏰ 2nd July 2023Another cracker shot of a brown mushroom species. This time not an LBM as this is one of the most distinguishable brown mushroom of all.Hypholoma brunneum, along with H.australianum, are my favorite Hypholoma species. Brunneum is brown headed throughout it's life, losing the tufts along the edge of its cap as it ages, and grows on rotten wood, whereas Australianum is red and turns orange as it ages, and they grow from soil. -----------------------------------------------📷 Olympus OMD EM1 MarkIII🔭 Zuiko 60mm Macro⚙️ 1/10 sec, F2.8📚 19 photos stacked with Helicon Focus Pro-----------------------------------------------#hypholomabrunneum#mushroomofinstagram #mushroomsofnewzealand #fantasticfungi #fungi #fungiofinstagram #macrofungi #nature #olympusphotography#omsystem#champignons#svampe #pilze #kinoko #cendawan #hongos #beoseos #버섯 #funghi #earthday #paddestoel #champiñón #sieni #sveppir #keplertrack #keplertracknz #focusstacking

🆔 Hypholoma brunneum, a.k.a. Chocolate Button Mushroom

🌐 Kepler Track (closed to Control Gates towards Dock Bay session), New Zealand

⏰ 2nd July 2023

Another cracker shot of a brown mushroom species. This time not an LBM as this is one of the most distinguishable brown mushroom of all.

Hypholoma brunneum, along with H.australianum, are my favorite Hypholoma species. Brunneum is brown headed throughout it's life, losing the tufts along the edge of its cap as it ages, and grows on rotten wood, whereas Australianum is red and turns orange as it ages, and they grow from soil.

-----------------------------------------------

📷 Olympus OMD EM1 MarkIII
🔭 Zuiko 60mm Macro
⚙️ 1/10 sec, F2.8
📚 19 photos stacked with Helicon Focus Pro

-----------------------------------------------

#hypholomabrunneum
#mushroomofinstagram #mushroomsofnewzealand #fantasticfungi #fungi #fungiofinstagram
#macrofungi #nature
#olympusphotography
#omsystem
#champignons
#svampe
#pilze #kinoko #cendawan #hongos #beoseos #버섯 #funghi #earthday #paddestoel #champiñón #sieni #sveppir #keplertrack #keplertracknz #focusstacking
...

810 5
🆔 Hypholoma australianum 🌐 Kepler Track (Dock Bay), New Zealand⏰ 30th April 2023This year is my first year encountering this species and I just never get tired of photographing then.They are in abundance along Kepler Track, back in end April all the way till May. -----------------------------------------------📷 Olympus OMD EM1 MarkIII🔭 Zuiko 60mm Macro⚙️ 1/13 sec, F2.8📚 22 photos stacked with Helicon Focus Pro-----------------------------------------------#hypholomaaustralianum#mushroomofinstagram #mushroomsofnewzealand #fantasticfungi #fungi #fungiofinstagram #macrofungi #nature #olympusphotography#omsystem#champignons#svampe #pilze #kinoko #cendawan #hongos #beoseos #버섯 #funghi #earthday #paddestoel #champiñón #sieni #sveppir #keplertrack #focusstacking

🆔 Hypholoma australianum

🌐 Kepler Track (Dock Bay), New Zealand

⏰ 30th April 2023

This year is my first year encountering this species and I just never get tired of photographing then.

They are in abundance along Kepler Track, back in end April all the way till May.

-----------------------------------------------

📷 Olympus OMD EM1 MarkIII
🔭 Zuiko 60mm Macro
⚙️ 1/13 sec, F2.8
📚 22 photos stacked with Helicon Focus Pro

-----------------------------------------------

#hypholomaaustralianum
#mushroomofinstagram #mushroomsofnewzealand #fantasticfungi #fungi #fungiofinstagram
#macrofungi #nature
#olympusphotography
#omsystem
#champignons
#svampe
#pilze #kinoko #cendawan #hongos #beoseos #버섯 #funghi #earthday #paddestoel #champiñón #sieni #sveppir #keplertrack #focusstacking
...

1340 13
This has to be one of New Zealand's best hikes, the amazing Kepler Track! #keplertrack #newzealand #nzmustdo #hiking #besthikes #nzlife #newzealandguide #newzealandfinds #traveltheworld #instatravel #hikes #backcountry #aotearoa #adventureculture #discoverearth #nzimagery

This has to be one of New Zealand's best hikes, the amazing Kepler Track! #keplertrack #newzealand #nzmustdo #hiking #besthikes #nzlife #newzealandguide #newzealandfinds #traveltheworld #instatravel #hikes #backcountry #aotearoa #adventureculture #discoverearth #nzimagery ...

773 38
You never know what you mind find when hiking in Fiordland but you may run into one of our native friends... How beautiful does a Kea look in flight? 📷 tectonic_tammy - Luxmore Hut #LoveFiordland #FiordlandNZ #FiordlandBeyondBelief #FiordlandGreatEights

You never know what you mind find when hiking in Fiordland but you may run into one of our native friends...

How beautiful does a Kea look in flight?

📷 tectonic_tammy - Luxmore Hut

#LoveFiordland #FiordlandNZ #FiordlandBeyondBelief #FiordlandGreatEights
...

2473 38
When I first came to New Zealand I didn’t own hiking boots. I hiked everywhere in shit Nike trainers. I went home, told my dad and he frog marched me to a shop and bought me an early Christmas present. My first ever pair of hiking boots. It kick started my obsession with hiking. I would strap on my boots and head to the hills as much as possible. Five years on, I sit on a pro hiking team, hike for fun, for work and for an escape. I’ve got a good list going already for this season…-Alex Knob-McKenzie Hut-Gertrude Saddle-Nelson Lakes-Mt Fyfee -Brewster Hut-Mueller (of course) And the Milford track I don’t know if i will ever be able to put into words how packing a bag, lacing up my boots and heading in to the hills makes me feel. Maybe just take a look at my face, that tells it all.Where are you heading this season? Tell me here so I can add them to my list👇🏻

When I first came to New Zealand I didn’t own hiking boots. I hiked everywhere in shit Nike trainers. I went home, told my dad and he frog marched me to a shop and bought me an early Christmas present. My first ever pair of hiking boots.

It kick started my obsession with hiking. I would strap on my boots and head to the hills as much as possible. Five years on, I sit on a pro hiking team, hike for fun, for work and for an escape.

I’ve got a good list going already for this season…
-Alex Knob
-McKenzie Hut
-Gertrude Saddle
-Nelson Lakes
-Mt Fyfee
-Brewster Hut
-Mueller (of course)
And the Milford track

I don’t know if i will ever be able to put into words how packing a bag, lacing up my boots and heading in to the hills makes me feel. Maybe just take a look at my face, that tells it all.

Where are you heading this season? Tell me here so I can add them to my list👇🏻
...

1457 52
This morning I woke up today to being 28 years young among the mountains with the sound of Kea and light rain on the hut roof, ready for the last day on the Kepler Track. After 6 long hours of stunning Bush, track flooding, beautiful detours, amazing company and a million sand flys later we made it back to Te Anau for a cold beer 😆..this photo was from the first day after reaching Luxmore Hut which also happened to be International Mountain day! I feel so unbelievably lucky that I am able to spend days off exploring these beauties and enjoying adventures outdoors so often... Looking forward to another year of adventures 🍃⛺️🥾•••••#keplertrack #fiordlandnationalpark #fiordland #trampingnz #exploremoreoutdoors #newzealandfinds #mountaintherapy #beautifulnewzealand #liveyouradventure #nzmustdo #southislandnewzealand #shewentwild #wanderlustofnz #idhikethat #whyihike #outdoorwomen #sheadventures #hikelikeagirl #girlswhohike #hikingtrails #lifeonthetrail #choosemountains #gottalovenz #purenewzealand #bestnewzealand #lifehappensoutdoors

This morning I woke up today to being 28 years young among the mountains with the sound of Kea and light rain on the hut roof, ready for the last day on the Kepler Track. After 6 long hours of stunning Bush, track flooding, beautiful detours, amazing company and a million sand flys later we made it back to Te Anau for a cold beer 😆..this photo was from the first day after reaching Luxmore Hut which also happened to be International Mountain day! I feel so unbelievably lucky that I am able to spend days off exploring these beauties and enjoying adventures outdoors so often... Looking forward to another year of adventures 🍃⛺️🥾

#keplertrack #fiordlandnationalpark #fiordland #trampingnz #exploremoreoutdoors #newzealandfinds #mountaintherapy #beautifulnewzealand #liveyouradventure #nzmustdo #southislandnewzealand #shewentwild #wanderlustofnz #idhikethat #whyihike #outdoorwomen #sheadventures #hikelikeagirl #girlswhohike #hikingtrails #lifeonthetrail #choosemountains #gottalovenz #purenewzealand #bestnewzealand #lifehappensoutdoors
...

565 20
*みなさん、おはようございまーす。第4回フォトコンテスト『私のベストリポスト編』はただ今開催中です☆過去にご自身のPOSTされたお写真の中からこれだ!って言う勝負の写真でやまステのDMまでエントリーをお願いします!応募方法は4/20のPOSTに記載しています☆優勝者には賞金10,000円を贈呈させて頂きます♪それでは、今日のエントリーされたお写真の紹介です!—-✄———-✄———-✄—-—-✄———-エントリーナンバー021私のベストリポストamy.misato• • • • • •Kepler Track🇳🇿.kepler track20.1.2-20.1.3.走り出したくなるけどやっぱり、ゆっくり歩いて楽しみたい。#greatwalks #グレートウォーク#keplertrack #ケプラートラック#野遊び #mountain #mountains #mountaineering#hiker #hike #longtrail #ロングトレイル#rototo #hikertrashrototo#ogawand #ogawandacperience#axespuin #アヲネロショート#atelierbluebottle#hyakkeime #やまポトレ #私の山フォト #山フォトコン #yamap55 #ヤマップ #山好き #山好きな人と繋がりたい #山すたぐらむ✐☡✐☡✐☡✐☡✐☡✐☡✐☡✐☡✐☡エントリー作品はタグ付けで紹介させて頂きます!優勝賞金は10000円!皆様からのエントリーお待ちしています!登山してるお友達も、登山してないお友達も👇👇👇のコメント欄で、会話していってくれたら嬉しいです🤗✽.。.:*・゚ ✽.。.:*・゚ ✽.。.:*・゚ ✽.。.関西女子登山部☆やまびとステーション▲▲▲https://yamabito-station.comやまステ▲ヤマップアカウントhttps://yamap.com/users/413080のぞみの登山ブログhttps://ameblo.jp/yamabitostation/北欧生まれのアイウェアメーカーメシーウィークエンド🕶️messyweekendcoクーポンコードyamabito.stationで全品15%オフ返品・送料無料2年の商品保証

*
みなさん、おはようございまーす。
第4回フォトコンテスト
『私のベストリポスト編』はただ今開催中です☆
過去にご自身のPOSTされたお写真の中からこれだ!って言う勝負の写真で
やまステのDMまでエントリーをお願いします!
応募方法は4/20のPOSTに記載しています☆
優勝者には賞金10,000円を贈呈させて頂きます♪

それでは、今日のエントリーされたお写真の紹介です!

—-✄———-✄———-✄—-—-✄———-
エントリーナンバー021
私のベストリポスト
amy.misato

• • • • • •
Kepler Track

🇳🇿
.
kepler track
20.1.2-20.1.3
.
走り出したくなるけど
やっぱり、ゆっくり歩いて楽しみたい。

#greatwalks #グレートウォーク
#keplertrack #ケプラートラック
#野遊び #mountain #mountains #mountaineering
#hiker #hike #longtrail #ロングトレイル
#rototo #hikertrashrototo
#ogawand #ogawandacperience
#axespuin #アヲネロショート
#atelierbluebottle
#hyakkeime #やまポトレ #私の山フォト #山フォトコン #yamap55 #ヤマップ #山好き #山好きな人と繋がりたい #山すたぐらむ

✐☡✐☡✐☡✐☡✐☡✐☡✐☡✐☡✐☡

エントリー作品はタグ付けで紹介させて頂きます!
優勝賞金は10000円!
皆様からのエントリーお待ちしています!

登山してるお友達も、登山してないお友達も
👇👇👇のコメント欄で、会話していってくれたら嬉しいです🤗

✽.。.:*・゚ ✽.。.:*・゚ ✽.。.:*・゚ ✽.。.

関西女子登山部☆
やまびとステーション▲▲▲
https://yamabito-station.com

やまステ▲ヤマップアカウント
https://yamap.com/users/413080

のぞみの登山ブログ
https://ameblo.jp/yamabitostation/

北欧生まれのアイウェアメーカー
メシーウィークエンド🕶️
messyweekendco
クーポンコード
yamabito.stationで全品15%オフ
返品・送料無料
2年の商品保証
...

874 18
4 days - 60km - 116,000 steps.⛰🏃🏼‍♀️🥾🌿🌞The Kepler Track starts and ends from the beautiful small town Te Anau.You experience the best of Fiordland - mountains, native forest, waterfalls and glacier-carved valleys.Here is a quick take on my time on the track. 🙈

4 days - 60km - 116,000 steps.
⛰🏃🏼‍♀️🥾🌿🌞
The Kepler Track starts and ends from the beautiful small town Te Anau.
You experience the best of Fiordland - mountains, native forest, waterfalls and glacier-carved valleys.
Here is a quick take on my time on the track. 🙈
...

183 15
🆔 Hypholoma brunneum, a.k.a. Chocolate Button Mushroom🌐 Kepler Track (closed to Control Gates towards Dock Bay session), New Zealand⏰ 2nd July 2023Another cracker shot of a brown mushroom species. This time not an LBM as this is one of the most distinguishable brown mushroom of all.Hypholoma brunneum, along with H.australianum, are my favorite Hypholoma species. Brunneum is brown headed throughout it's life, losing the tufts along the edge of its cap as it ages, and grows on rotten wood, whereas Australianum is red and turns orange as it ages, and they grow from soil. -----------------------------------------------📷 Olympus OMD EM1 MarkIII🔭 Zuiko 60mm Macro⚙️ 1/10 sec, F2.8📚 19 photos stacked with Helicon Focus Pro-----------------------------------------------#hypholomabrunneum#mushroomofinstagram #mushroomsofnewzealand #fantasticfungi #fungi #fungiofinstagram #macrofungi #nature #olympusphotography#omsystem#champignons#svampe #pilze #kinoko #cendawan #hongos #beoseos #버섯 #funghi #earthday #paddestoel #champiñón #sieni #sveppir #keplertrack #keplertracknz #focusstacking

🆔 Hypholoma brunneum, a.k.a. Chocolate Button Mushroom

🌐 Kepler Track (closed to Control Gates towards Dock Bay session), New Zealand

⏰ 2nd July 2023

Another cracker shot of a brown mushroom species. This time not an LBM as this is one of the most distinguishable brown mushroom of all.

Hypholoma brunneum, along with H.australianum, are my favorite Hypholoma species. Brunneum is brown headed throughout it's life, losing the tufts along the edge of its cap as it ages, and grows on rotten wood, whereas Australianum is red and turns orange as it ages, and they grow from soil.

-----------------------------------------------

📷 Olympus OMD EM1 MarkIII
🔭 Zuiko 60mm Macro
⚙️ 1/10 sec, F2.8
📚 19 photos stacked with Helicon Focus Pro

-----------------------------------------------

#hypholomabrunneum
#mushroomofinstagram #mushroomsofnewzealand #fantasticfungi #fungi #fungiofinstagram
#macrofungi #nature
#olympusphotography
#omsystem
#champignons
#svampe
#pilze #kinoko #cendawan #hongos #beoseos #버섯 #funghi #earthday #paddestoel #champiñón #sieni #sveppir #keplertrack #keplertracknz #focusstacking
...

810 5
🆔 Hypholoma australianum 🌐 Kepler Track (Dock Bay), New Zealand⏰ 30th April 2023This year is my first year encountering this species and I just never get tired of photographing then.They are in abundance along Kepler Track, back in end April all the way till May. -----------------------------------------------📷 Olympus OMD EM1 MarkIII🔭 Zuiko 60mm Macro⚙️ 1/13 sec, F2.8📚 22 photos stacked with Helicon Focus Pro-----------------------------------------------#hypholomaaustralianum#mushroomofinstagram #mushroomsofnewzealand #fantasticfungi #fungi #fungiofinstagram #macrofungi #nature #olympusphotography#omsystem#champignons#svampe #pilze #kinoko #cendawan #hongos #beoseos #버섯 #funghi #earthday #paddestoel #champiñón #sieni #sveppir #keplertrack #focusstacking

🆔 Hypholoma australianum

🌐 Kepler Track (Dock Bay), New Zealand

⏰ 30th April 2023

This year is my first year encountering this species and I just never get tired of photographing then.

They are in abundance along Kepler Track, back in end April all the way till May.

-----------------------------------------------

📷 Olympus OMD EM1 MarkIII
🔭 Zuiko 60mm Macro
⚙️ 1/13 sec, F2.8
📚 22 photos stacked with Helicon Focus Pro

-----------------------------------------------

#hypholomaaustralianum
#mushroomofinstagram #mushroomsofnewzealand #fantasticfungi #fungi #fungiofinstagram
#macrofungi #nature
#olympusphotography
#omsystem
#champignons
#svampe
#pilze #kinoko #cendawan #hongos #beoseos #버섯 #funghi #earthday #paddestoel #champiñón #sieni #sveppir #keplertrack #focusstacking
...

1340 13
This has to be one of New Zealand's best hikes, the amazing Kepler Track! #keplertrack #newzealand #nzmustdo #hiking #besthikes #nzlife #newzealandguide #newzealandfinds #traveltheworld #instatravel #hikes #backcountry #aotearoa #adventureculture #discoverearth #nzimagery

This has to be one of New Zealand's best hikes, the amazing Kepler Track! #keplertrack #newzealand #nzmustdo #hiking #besthikes #nzlife #newzealandguide #newzealandfinds #traveltheworld #instatravel #hikes #backcountry #aotearoa #adventureculture #discoverearth #nzimagery ...

773 38
You never know what you mind find when hiking in Fiordland but you may run into one of our native friends... How beautiful does a Kea look in flight? 📷 tectonic_tammy - Luxmore Hut #LoveFiordland #FiordlandNZ #FiordlandBeyondBelief #FiordlandGreatEights

You never know what you mind find when hiking in Fiordland but you may run into one of our native friends...

How beautiful does a Kea look in flight?

📷 tectonic_tammy - Luxmore Hut

#LoveFiordland #FiordlandNZ #FiordlandBeyondBelief #FiordlandGreatEights
...

2473 38
When I first came to New Zealand I didn’t own hiking boots. I hiked everywhere in shit Nike trainers. I went home, told my dad and he frog marched me to a shop and bought me an early Christmas present. My first ever pair of hiking boots. It kick started my obsession with hiking. I would strap on my boots and head to the hills as much as possible. Five years on, I sit on a pro hiking team, hike for fun, for work and for an escape. I’ve got a good list going already for this season…-Alex Knob-McKenzie Hut-Gertrude Saddle-Nelson Lakes-Mt Fyfee -Brewster Hut-Mueller (of course) And the Milford track I don’t know if i will ever be able to put into words how packing a bag, lacing up my boots and heading in to the hills makes me feel. Maybe just take a look at my face, that tells it all.Where are you heading this season? Tell me here so I can add them to my list👇🏻

When I first came to New Zealand I didn’t own hiking boots. I hiked everywhere in shit Nike trainers. I went home, told my dad and he frog marched me to a shop and bought me an early Christmas present. My first ever pair of hiking boots.

It kick started my obsession with hiking. I would strap on my boots and head to the hills as much as possible. Five years on, I sit on a pro hiking team, hike for fun, for work and for an escape.

I’ve got a good list going already for this season…
-Alex Knob
-McKenzie Hut
-Gertrude Saddle
-Nelson Lakes
-Mt Fyfee
-Brewster Hut
-Mueller (of course)
And the Milford track

I don’t know if i will ever be able to put into words how packing a bag, lacing up my boots and heading in to the hills makes me feel. Maybe just take a look at my face, that tells it all.

Where are you heading this season? Tell me here so I can add them to my list👇🏻
...

1457 52
This morning I woke up today to being 28 years young among the mountains with the sound of Kea and light rain on the hut roof, ready for the last day on the Kepler Track. After 6 long hours of stunning Bush, track flooding, beautiful detours, amazing company and a million sand flys later we made it back to Te Anau for a cold beer 😆..this photo was from the first day after reaching Luxmore Hut which also happened to be International Mountain day! I feel so unbelievably lucky that I am able to spend days off exploring these beauties and enjoying adventures outdoors so often... Looking forward to another year of adventures 🍃⛺️🥾•••••#keplertrack #fiordlandnationalpark #fiordland #trampingnz #exploremoreoutdoors #newzealandfinds #mountaintherapy #beautifulnewzealand #liveyouradventure #nzmustdo #southislandnewzealand #shewentwild #wanderlustofnz #idhikethat #whyihike #outdoorwomen #sheadventures #hikelikeagirl #girlswhohike #hikingtrails #lifeonthetrail #choosemountains #gottalovenz #purenewzealand #bestnewzealand #lifehappensoutdoors

This morning I woke up today to being 28 years young among the mountains with the sound of Kea and light rain on the hut roof, ready for the last day on the Kepler Track. After 6 long hours of stunning Bush, track flooding, beautiful detours, amazing company and a million sand flys later we made it back to Te Anau for a cold beer 😆..this photo was from the first day after reaching Luxmore Hut which also happened to be International Mountain day! I feel so unbelievably lucky that I am able to spend days off exploring these beauties and enjoying adventures outdoors so often... Looking forward to another year of adventures 🍃⛺️🥾

#keplertrack #fiordlandnationalpark #fiordland #trampingnz #exploremoreoutdoors #newzealandfinds #mountaintherapy #beautifulnewzealand #liveyouradventure #nzmustdo #southislandnewzealand #shewentwild #wanderlustofnz #idhikethat #whyihike #outdoorwomen #sheadventures #hikelikeagirl #girlswhohike #hikingtrails #lifeonthetrail #choosemountains #gottalovenz #purenewzealand #bestnewzealand #lifehappensoutdoors
...

565 20
*みなさん、おはようございまーす。第4回フォトコンテスト『私のベストリポスト編』はただ今開催中です☆過去にご自身のPOSTされたお写真の中からこれだ!って言う勝負の写真でやまステのDMまでエントリーをお願いします!応募方法は4/20のPOSTに記載しています☆優勝者には賞金10,000円を贈呈させて頂きます♪それでは、今日のエントリーされたお写真の紹介です!—-✄———-✄———-✄—-—-✄———-エントリーナンバー021私のベストリポストamy.misato• • • • • •Kepler Track🇳🇿.kepler track20.1.2-20.1.3.走り出したくなるけどやっぱり、ゆっくり歩いて楽しみたい。#greatwalks #グレートウォーク#keplertrack #ケプラートラック#野遊び #mountain #mountains #mountaineering#hiker #hike #longtrail #ロングトレイル#rototo #hikertrashrototo#ogawand #ogawandacperience#axespuin #アヲネロショート#atelierbluebottle#hyakkeime #やまポトレ #私の山フォト #山フォトコン #yamap55 #ヤマップ #山好き #山好きな人と繋がりたい #山すたぐらむ✐☡✐☡✐☡✐☡✐☡✐☡✐☡✐☡✐☡エントリー作品はタグ付けで紹介させて頂きます!優勝賞金は10000円!皆様からのエントリーお待ちしています!登山してるお友達も、登山してないお友達も👇👇👇のコメント欄で、会話していってくれたら嬉しいです🤗✽.。.:*・゚ ✽.。.:*・゚ ✽.。.:*・゚ ✽.。.関西女子登山部☆やまびとステーション▲▲▲https://yamabito-station.comやまステ▲ヤマップアカウントhttps://yamap.com/users/413080のぞみの登山ブログhttps://ameblo.jp/yamabitostation/北欧生まれのアイウェアメーカーメシーウィークエンド🕶️messyweekendcoクーポンコードyamabito.stationで全品15%オフ返品・送料無料2年の商品保証

*
みなさん、おはようございまーす。
第4回フォトコンテスト
『私のベストリポスト編』はただ今開催中です☆
過去にご自身のPOSTされたお写真の中からこれだ!って言う勝負の写真で
やまステのDMまでエントリーをお願いします!
応募方法は4/20のPOSTに記載しています☆
優勝者には賞金10,000円を贈呈させて頂きます♪

それでは、今日のエントリーされたお写真の紹介です!

—-✄———-✄———-✄—-—-✄———-
エントリーナンバー021
私のベストリポスト
amy.misato

• • • • • •
Kepler Track

🇳🇿
.
kepler track
20.1.2-20.1.3
.
走り出したくなるけど
やっぱり、ゆっくり歩いて楽しみたい。

#greatwalks #グレートウォーク
#keplertrack #ケプラートラック
#野遊び #mountain #mountains #mountaineering
#hiker #hike #longtrail #ロングトレイル
#rototo #hikertrashrototo
#ogawand #ogawandacperience
#axespuin #アヲネロショート
#atelierbluebottle
#hyakkeime #やまポトレ #私の山フォト #山フォトコン #yamap55 #ヤマップ #山好き #山好きな人と繋がりたい #山すたぐらむ

✐☡✐☡✐☡✐☡✐☡✐☡✐☡✐☡✐☡

エントリー作品はタグ付けで紹介させて頂きます!
優勝賞金は10000円!
皆様からのエントリーお待ちしています!

登山してるお友達も、登山してないお友達も
👇👇👇のコメント欄で、会話していってくれたら嬉しいです🤗

✽.。.:*・゚ ✽.。.:*・゚ ✽.。.:*・゚ ✽.。.

関西女子登山部☆
やまびとステーション▲▲▲
https://yamabito-station.com

やまステ▲ヤマップアカウント
https://yamap.com/users/413080

のぞみの登山ブログ
https://ameblo.jp/yamabitostation/

北欧生まれのアイウェアメーカー
メシーウィークエンド🕶️
messyweekendco
クーポンコード
yamabito.stationで全品15%オフ
返品・送料無料
2年の商品保証
...

874 18
4 days - 60km - 116,000 steps.⛰🏃🏼‍♀️🥾🌿🌞The Kepler Track starts and ends from the beautiful small town Te Anau.You experience the best of Fiordland - mountains, native forest, waterfalls and glacier-carved valleys.Here is a quick take on my time on the track. 🙈

4 days - 60km - 116,000 steps.
⛰🏃🏼‍♀️🥾🌿🌞
The Kepler Track starts and ends from the beautiful small town Te Anau.
You experience the best of Fiordland - mountains, native forest, waterfalls and glacier-carved valleys.
Here is a quick take on my time on the track. 🙈
...

183 15
🆔 Hypholoma brunneum, a.k.a. Chocolate Button Mushroom🌐 Kepler Track (closed to Control Gates towards Dock Bay session), New Zealand⏰ 2nd July 2023Another cracker shot of a brown mushroom species. This time not an LBM as this is one of the most distinguishable brown mushroom of all.Hypholoma brunneum, along with H.australianum, are my favorite Hypholoma species. Brunneum is brown headed throughout it's life, losing the tufts along the edge of its cap as it ages, and grows on rotten wood, whereas Australianum is red and turns orange as it ages, and they grow from soil. -----------------------------------------------📷 Olympus OMD EM1 MarkIII🔭 Zuiko 60mm Macro⚙️ 1/10 sec, F2.8📚 19 photos stacked with Helicon Focus Pro-----------------------------------------------#hypholomabrunneum#mushroomofinstagram #mushroomsofnewzealand #fantasticfungi #fungi #fungiofinstagram #macrofungi #nature #olympusphotography#omsystem#champignons#svampe #pilze #kinoko #cendawan #hongos #beoseos #버섯 #funghi #earthday #paddestoel #champiñón #sieni #sveppir #keplertrack #keplertracknz #focusstacking

🆔 Hypholoma brunneum, a.k.a. Chocolate Button Mushroom

🌐 Kepler Track (closed to Control Gates towards Dock Bay session), New Zealand

⏰ 2nd July 2023

Another cracker shot of a brown mushroom species. This time not an LBM as this is one of the most distinguishable brown mushroom of all.

Hypholoma brunneum, along with H.australianum, are my favorite Hypholoma species. Brunneum is brown headed throughout it's life, losing the tufts along the edge of its cap as it ages, and grows on rotten wood, whereas Australianum is red and turns orange as it ages, and they grow from soil.

-----------------------------------------------

📷 Olympus OMD EM1 MarkIII
🔭 Zuiko 60mm Macro
⚙️ 1/10 sec, F2.8
📚 19 photos stacked with Helicon Focus Pro

-----------------------------------------------

#hypholomabrunneum
#mushroomofinstagram #mushroomsofnewzealand #fantasticfungi #fungi #fungiofinstagram
#macrofungi #nature
#olympusphotography
#omsystem
#champignons
#svampe
#pilze #kinoko #cendawan #hongos #beoseos #버섯 #funghi #earthday #paddestoel #champiñón #sieni #sveppir #keplertrack #keplertracknz #focusstacking
...

810 5
🆔 Hypholoma australianum 🌐 Kepler Track (Dock Bay), New Zealand⏰ 30th April 2023This year is my first year encountering this species and I just never get tired of photographing then.They are in abundance along Kepler Track, back in end April all the way till May. -----------------------------------------------📷 Olympus OMD EM1 MarkIII🔭 Zuiko 60mm Macro⚙️ 1/13 sec, F2.8📚 22 photos stacked with Helicon Focus Pro-----------------------------------------------#hypholomaaustralianum#mushroomofinstagram #mushroomsofnewzealand #fantasticfungi #fungi #fungiofinstagram #macrofungi #nature #olympusphotography#omsystem#champignons#svampe #pilze #kinoko #cendawan #hongos #beoseos #버섯 #funghi #earthday #paddestoel #champiñón #sieni #sveppir #keplertrack #focusstacking

🆔 Hypholoma australianum

🌐 Kepler Track (Dock Bay), New Zealand

⏰ 30th April 2023

This year is my first year encountering this species and I just never get tired of photographing then.

They are in abundance along Kepler Track, back in end April all the way till May.

-----------------------------------------------

📷 Olympus OMD EM1 MarkIII
🔭 Zuiko 60mm Macro
⚙️ 1/13 sec, F2.8
📚 22 photos stacked with Helicon Focus Pro

-----------------------------------------------

#hypholomaaustralianum
#mushroomofinstagram #mushroomsofnewzealand #fantasticfungi #fungi #fungiofinstagram
#macrofungi #nature
#olympusphotography
#omsystem
#champignons
#svampe
#pilze #kinoko #cendawan #hongos #beoseos #버섯 #funghi #earthday #paddestoel #champiñón #sieni #sveppir #keplertrack #focusstacking
...

1340 13
This has to be one of New Zealand's best hikes, the amazing Kepler Track! #keplertrack #newzealand #nzmustdo #hiking #besthikes #nzlife #newzealandguide #newzealandfinds #traveltheworld #instatravel #hikes #backcountry #aotearoa #adventureculture #discoverearth #nzimagery

This has to be one of New Zealand's best hikes, the amazing Kepler Track! #keplertrack #newzealand #nzmustdo #hiking #besthikes #nzlife #newzealandguide #newzealandfinds #traveltheworld #instatravel #hikes #backcountry #aotearoa #adventureculture #discoverearth #nzimagery ...

773 38

Markéta Marvanováa.k.a. Peggy, is a Czech endurance "ultra" biker, the youngest finisher of the American The Great Divide Tour 2015 (4,418 km) and also its winner in 2017. She combines her performances with organizing charitable fundraising campaigns.

Pavel Paloncý is "The Czech machine".First of all, he is an adventurer, mountain lover,well-known ultrarunner and adventure racer. He is three-time Spine Race champion (2014, 2015, 2018) and has raced in all possible environments. And always knows where his towel is. 

Special thanks to our partners

frank joy

Media Partners

trailrun.cz

Pin It on Pinterest