V radiožurnálu s Lucií Výbornou
Radiožurnál host Lucie Výborné
Publikováno od Peggy
11. 6. 2021
When I first came to New Zealand I didn’t own  hiking boots. I hiked everywhere in shit Nike trainers. I went home, told my dad and he frog marched me to a shop and bought me an early Christmas present. My first ever pair of hiking boots. 

It kick started my obsession with hiking. I would strap on my boots and head to the hills as much as possible. Five years on, I sit on a pro hiking team, hike for fun, for work and for an escape. 

I’ve got a good list going already for this season…
-Alex Knob
-McKenzie Hut
-Gertrude Saddle
-Nelson Lakes
-Mt Fyfee 
-Brewster Hut
-Mueller (of course) 
And the Milford track 

I don’t know if i will ever be able to put into words how packing a bag, lacing up my boots and heading in to the hills makes me feel. Maybe just take a look at my face, that tells it all.

Where are you heading this season? Tell me here so I can add them to my list👇🏻
1453 52
You never know what you mind find when hiking in Fiordland but you may run into one of our native friends... 

How beautiful does a Kea look in flight? 

📷 tectonic_tammy - Luxmore Hut 

#LoveFiordland #FiordlandNZ #FiordlandBeyondBelief #FiordlandGreatEights
2484 39
Wanna knock off some of the Kepler Track but don’t fancy the full 3-4 day hike?

We highly recommend taking a water taxi across Lake Te Anau with fiordlandoutdoors walking up to Luxmore Hut and then scaling Mount Luxmore Summit (if you’ve still got the legs).

It’s a tough full days walking, but the views up the top are to die for! One to add to your Fiordland itinerary for sure.
676 20
What makes you feel good? Is it a FaceTime with friends or family, Is it exercise, hiking, fresh air, binge watching a series on Netflix or consuming your body weight in chocolate? Whatever it is, cut yourself some slack in these difficult times and do something for you!
547 15

O kopcích, o sněhu a o sbírce. O tom jsme si povídali s Luckou Výbornou ve středečním vysílání. Zatímco my se na každém ze 14 alpských vrcholcích snažíme nastoupat výšku Mount Everestu, Josef Zimovčák s pelotonem objíždí Česko v rámci svého sportovního projektu Na kole dětem. Rozhovor, na který se nám dostalo už několik kladných ohlasů, najdete tady.

 

Děkujeme Lucce za nápad a hezké propojení.

Ale hlavně děkujeme Vám, našim dárcům, za neuvěřitelnou podporu sbírky pro „naše“ vybrané děti. K dnešnímu dni máme vybráno přes 157.000Kč!

A již teď pro vás máme i první výsledky. Na klinice Axon věděli, že je potřeba, aby Dominik do léčby nastoupil co nejdříve. Proto mu umožnili nastoupit do léčby dříve, než se peníze vyberou. A po měsíční neurorehabilitační léčbě, která se zpětně ze sbírky zaplatí, se Dominik naučil sám chodit! Z Itálie jsme si s jeho rodiči dali videoohovor a nevěřili jsme vlastním očím.

Tonička, která měla podle doktorů být celý život odkázána na lůžko, už umí sama sedět. Bez opory.

Takové jsou novinky z posledních dní. O dalších úspěších vás s radostí budeme informovat.

Máme z toho nesmírnou radost! Děkujeme. <3

 

tonička a dominik

Pin It on Pinterest

Share This