Je vybráno přes 50.000 Kč! Děkujeme!
sbírka pro pět dětí
Publikováno od Peggy
13. 5. 2021
When I first came to New Zealand I didn’t own  hiking boots. I hiked everywhere in shit Nike trainers. I went home, told my dad and he frog marched me to a shop and bought me an early Christmas present. My first ever pair of hiking boots. 

It kick started my obsession with hiking. I would strap on my boots and head to the hills as much as possible. Five years on, I sit on a pro hiking team, hike for fun, for work and for an escape. 

I’ve got a good list going already for this season…
-Alex Knob
-McKenzie Hut
-Gertrude Saddle
-Nelson Lakes
-Mt Fyfee 
-Brewster Hut
-Mueller (of course) 
And the Milford track 

I don’t know if i will ever be able to put into words how packing a bag, lacing up my boots and heading in to the hills makes me feel. Maybe just take a look at my face, that tells it all.

Where are you heading this season? Tell me here so I can add them to my list👇🏻
1453 52
You never know what you mind find when hiking in Fiordland but you may run into one of our native friends... 

How beautiful does a Kea look in flight? 

📷 tectonic_tammy - Luxmore Hut 

#LoveFiordland #FiordlandNZ #FiordlandBeyondBelief #FiordlandGreatEights
2484 39
Wanna knock off some of the Kepler Track but don’t fancy the full 3-4 day hike?

We highly recommend taking a water taxi across Lake Te Anau with fiordlandoutdoors walking up to Luxmore Hut and then scaling Mount Luxmore Summit (if you’ve still got the legs).

It’s a tough full days walking, but the views up the top are to die for! One to add to your Fiordland itinerary for sure.
676 20
What makes you feel good? Is it a FaceTime with friends or family, Is it exercise, hiking, fresh air, binge watching a series on Netflix or consuming your body weight in chocolate? Whatever it is, cut yourself some slack in these difficult times and do something for you!
547 15

 

Náš „Himálajing“ provází DOBROČINNÁ SBÍRKA pro pět dětí. A vy, naši skvělý dárci, se tak stáváte součástí nejen našeho stoupání, ale i boje o lepší životy těchto pěti bojovníků. Děkujeme za vaše dary!

Dosáhli jsme prvního velkého milníku a máme vybráno již přes 50.000 Kč! Děkujeme!

Myšlenka sbírky je jednoduchá. „Lidé, kteří obdivují naše výkony, mohou podpořit sbírku pro děti, které musí bojovat každý den.“ Pro tento projekt jsme se spojili s organizacemi Dobrý Anděl, Pink Bubble, Nadace Via a klinikou AXON. Společně chceme vybrat 250.000 Kč a podpořit pět příběhů.

 

Matýsek dobročinná sbírka pro pět dětí

 

Než jsme uspořádali tuto sbírku, všechny děti jsme navštívili. Bylo to docela složité, protože cílem naší cesty byla i mestečka poblíž Přerova, Teplic a Karlových Varů. Ale chtěli jsme přesně vědět, komu budeme pomáhat. O to více a srdečněji Vám teď, poté co jsme se s dětmi seznámili, děkujeme. Podpora, která míří za nimi má v našich očích velký smysl.

S těmito dětmi jsme v myšlenkách při každém stoupání. Mají naše obrovské uznání.

 

Tonička sbírka pro pět dětí

 

Všechny příběhy do jednoho jsou dojemné, smutné, ale zároveň krásné a nadějné. Provází je velký boj, mnohem větší než je ten náš v sedlech kol v Alpách. Na konci je však naděje, že budou samostatné. Všechny spojuje jedno – chtějí a makají. O příbězích každého z nich si můžete přečíst na stránce sbírky.

Pin It on Pinterest

Share This